The winners have been announced!

 

 

Gareth Loyd Roberts and Nicola Heywood Thomas 3, WTA

 

The evening’s hosts, Gareth Lloyd Roberts and Nicola Heywood Thomas

 

The winners of the Wales Theatre Awards 2017 have been announced at an awards evening at the Taliesin Arts Centre, Swansea University (SAT FEB 25).

The Special Achievement award was presented to opera tenor Dennis O’Neill CBE who was born in nearby Pontarddulais. While his international career has spanned the continents yet Dennis has always kept Wales as his home and where the newly formed University of Wales Trinity Saint David invited him to establish a Wales International Academy of Voice to provide a highly specialised and unique environment for a small number of exceptional singers at the early-professional stage, selected and recruited globally, to develop and polish their talent to the highest professional standards.

The 2017 Awards contained two firsts.

Swansea-actress Sophie Melville won the Best Female Performance (English Language) for the second consecutive year, this year for her performance in Blackbird from Those Two Imposters at Cardiff’s pub theatre The Other Room. Last year she won the Award for Iphigenia in Splott which has toured extensively and has subsequently been nominated for several awards.

Actor Llion Williams won the Best Male Performance (English Language) for his role in the bilingual play Belonging/Perthyn from Re:Live in association with Chapter and Torch Theatre. Uniquely in the history of the awards, he was also named winner of the Best Male Performance (Welsh Language) for Chwalfa from Theatr Genedlaethol Cymru, in association with Pontio and Frân Wen. Chwalfa won the Best Production in the Welsh Language.

Then the Best Director Award was presented to Peter Doran, Artistic Director of Torch Theatre, Milford Haven, for his directing of Belonging/Perthyn from Re:Live, which deals with the very human issue of dementia and as a bilingual work explored how language changes in a person with this condition. In this case the actor slowly lost the ability to speak English and returned to his native first language Welsh.

Wales Theatre Awards director Mike Smith said, “These three awards demonstrate the growth in bilingual theatre in Wales, reflecting the very special relationship between the two languages in the nation. More and more shows are bilingual and there is also much imaginative work being carried out in the Welsh language theatre to make work accessible for English only speakers.”

The three opera awards were won by WNO Youth Opera for Kommilitonen!, Gwyn Hughes Jones for Cavalleria rusticana & Pagliacci with Welsh National Opera  and Claire Booth for La Voix Humaine, Wales Millennium Centre and Welsh National Opera as part of the inaugural Festival of Voice 2016.

Super Furry Animals frontman Gruff Rhys won the Best Sound Award for his composition The Insatiable, Inflatable Candylion which was staged as a glorious family entertainment with National Theatre Wales.

Ballet Cymru repeated its success in the 2014 Awards winning best Dance Production with its hugely entertaining Little Red Riding Hood & The Three Little Pigs adapted from Welsh writer Roald Dahl’s Revolting Rhymes. National Dance Company Wales artistic director Caroline Finn won Best Female Dance Artist for her work Folk and Phil Williams won Best Male Dance Artist for Cascade Dance Theatre, Wales new contemporary dance company that is taking high quality dance to venues throughout the nation.

These awards recognise excellence in theatre, dance and opera created and presented in Wales. The nominations were made by 40 critics throughout Wales, working in English and in Welsh and for print, broadcast and online platforms.  Between them they have made 830 nominations. These nominations were for 281 separate artists, 157 shows from 89 companies.

The Awards are made possible thanks to the work of the judges who painstakingly assess all of the nominations to choose the shortlists and then overall winners, and the generous sponsorship from arts organisations, venues and individuals. This sponsorship also enables the Wales Critics Fund to give financial support to freelance and young critics to attend performances across the nation. In its first two years, the Fund has supported more than 500 reviews across Wales.

The audience was entertained with songs from WNO Youth Opera’s award winning Kommilitonen!, rousing performances from Swansea’s Volcano Youth Theatre and a hilarious scene from Leeway Productions innovative 10 Minute Musicals which supports new musical theatre created in Wales.

 

Ballet Cymru

 

Ballet Cymru keeps it in the family

 

 Best Male in an Opera Production, Gwyn Hughes

 

Best Male in an Opera Production, Gwyn Hughes with Bryn Terfel from the Royal Opera

 

Caroline Finn, NDCWales

 

Caroline Finn, NDCWales

 

Chelsey Gillard, WTA

 

Chelsey Gillard, The Other Room

 

SWANSEA... WALES THEATRE AWARDS 2017 .

 

Best Lighting, Colin Grenfell, Cat on a Hot Tin Roof, Theatr Clwyd

 

Special Achievement award.

 

Dennis O’Neill watched video of his performance in Pagliacci

 

10 Minute Musicals

 

10 Minute Musicals

 

WNO Youth Opera

 

WNO Youth Opera

 

Nia Callaghan

 

Young critic presenter Nia Callaghan with Darius James and Gareth Lloyd Roberts

 

SWANSEA... WALES THEATRE AWARDS 2017 25th FEBRUARY 2017 Guest pictured as they arrive at the awards ceremony at the Taliesin.

 

Awards Director Mike Smith

All photography Robert Melen

 

 

WALES THEATRE AWARDS 2017 WINNERS

 

BEST SHOW FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

Y SIOE ORAU AR GYFER PLANT A PHOBOL IFANC

Cysgu’n Brysur

Cwmni Theatr Arad Goch

 

BEST SOUND

SAIN GORAU

Gruff Rhys

The Insatiable, Inflatable Candylion

National Theatre Wales

 

BEST LIGHTING

GOLEUO GORAU

Colin Grenfell

Cat on a Hot Tin Roof

Theatr Clwyd

 

BEST DESIGN AND/OR COSTUME

DYLUNIO A/NEU GWISGOEDD GORAU

Amy Jane Cook

Constellation Street

The Other Room

 

BEST OPERA PRODUCTION

CYNHYRCHIAD OPERA GORAU

Kommilitonen!

WNO Youth Opera

Opera Ieuenctid WNO

 

BEST MALE IN AN OPERA PRODUCTION

PERFFORMIAD GORAU MEWN CYNHYRCHIAD OPERA – GWRYW

Gwyn Hughes Jones

Cavalleria rusticana & Pagliacci

Welsh National Opera

Opera Cenedlaethol Cymru

 

BEST FEMALE IN AN OPERA PRODUCTION

PERFFORMIAD GORAU MEWN CYNHYRCHIAD OPERA – MENYW

Claire Booth

La Voix Humaine

Wales Millennium Centre and Welsh National Opera

Canolfan Mileniwm Cymru ac Opera Cenedlaethol Cymru

 

BEST ENSEMBLE

ENSEMBLE GORAU

Meet Fred

Hijinx

 

 

BEST PLAYWRIGHT IN THE WELSH LANGUAGE

DRAMODYDD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG

Angharad Price

Nansi

Theatr Genedlaethol Cymru

 

BEST PLAYWRIGHT IN THE ENGLISH LANGUAGE

DRAMODYDD GORAU YN YR IAITH SAESNEG

Matthew Bulgo

Constellation Street

The Other Room

 

BEST DANCE PRODUCTION

CYNHYRCHIAD DAWNS GORAU

Little Red Riding Hood & The Three Little Pigs

Ballet Cymru

 

BEST FEMALE DANCE ARTIST (PERFORMER AND/OR

CHOREOGRAPHER)

ARTIST DAWNS GORAU – MENYW (PERFFORMIWR A/NEU

GOREOGRAFFYDD)

Caroline Finn

Folk

National Dance Company Wales

Cwmni Dawns Cenedlaethol Cymru

 

BEST MALE DANCE ARTIST (PERFORMER AND/OR

CHOREOGRAPHER)

ARTIST DAWNS GORAU – GWRYW (PERFFORMIWR A/NEU

GOREOGRAFFYDD)

Phil Williams

Theatr Dawns Cascade Dance Theatre

 

BEST FEMALE PERFORMANCE IN THE ENGLISH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH SAESNEG – MENYW

Sophie Melville

Blackbird

Those Two Impostors at The Other Room

 

BEST MALE PERFORMANCE IN THE ENGLISH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH SAESNEG – GWRYW

Llion Williams

Belonging/Perthyn

Re-Live

 

BEST FEMALE PERFORMANCE IN THE WELSH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG – MENYW

Siw Hughes

Mrs Reynolds a’r Cena Bach

Theatr Genedlaethol Cymru

 

 

BEST MALE PERFORMANCE IN THE WELSH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG – GWRYW

Llion Williams

Chwalfa

Theatr Genedlaethol Cymru

 

BEST PRODUCTION IN THE WELSH LANGUAGE

CYNHYRCHIAD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG

Chwalfa

Theatr Genedlaethol Cymru

 

BEST PRODUCTION IN THE ENGLISH LANGUAGE

CYNHYRCHIAD GORAU YN YR IAITH SAESNEG

Constellation Street

The Other Room

 

BEST DIRECTOR

CYFARWYDDWR GORAU

Peter Doran

Belonging/Perthyn

Re-Live

 

SPECIAL ACHIEVEMENT / LLWYDDIANT ARBENNIG

 

Dennis O’Neill

 

 

Wales Theatre Awards 2017 Shortlists

 

Rhestrau Byr Gwobrau Theatr Cymru 2017

 

BEST SHOW FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

Y SIOE ORAU AR GYFER PLANT A PHOBOL IFANC

 

The Insatiable, Inflatable Candylion, National Theatre Wales

The Borrowers, Sherman Theatre / Theatr y Sherman

Cysgu’n Brysur, Cwmni Theatr Arad Goch, mewn cydweithrediad â / in collaboration with Canolfan Mileniwm Cymru / Wales Millennium Centre a / and Canolfan y Celfyddydau Aberystwyth Arts Centre

Dilyn Fi, Frân Wen

 

 

BEST SOUND

SAIN GORAU

 

Gruff Rhys, The Insatiable, Inflatable CandylionNational Theatre Wales

James Kennedy, A Mighty Wind, National Dance Company Wales / Cwmni Dawns Cenedlaethol Cymru

Gareth Bonello, Rhith Gân,Theatr Genedlaethol Cymru in partnership with the National Eisteddfod of Wales / mewn partneriaeth ag Eisteddfod Genedlaethol Cymru

Andy Tamlyn Jones, Windsongs of the Blessed Bay, Theatr Cadair

 

 

BEST LIGHTING

GOLEUO GORAU

 

Joe Fletcher, Swansea’s Three Night Blitz by / gan Manon Eames, Swansea Grand Theatre / Theatr y Grand Abertawe in collaboration with / mewn cydweithrediad â Joio

Emyr Morris-Jones, Hogia Ni – Yma o Hyd, Theatr Bara Caws

Katy Morison, Play / Silence, The Other Room

Colin Grenfell, Cat on a Hot Tin Roof, Theatr Clwyd

 

 

BEST DESIGN AND / OR COSTUME

DYLUNIO A / NEU GWISGOEDD GORAU

 

Amy Jane Cook, Constellation Street, The Other Room

Janet Bird, Cat on a Hot Tin Roof, Theatr Clwyd

Cai Dyfan, Chwalfa, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â / in partnership with Pontio & Cwmni’r Frân Wen

Gabriella Slade, Rick Fisher. Andrzej Goulding and / a Francis O’Connor, The Last Mermaid, Festival of Voice 2916, Wales Millennium Centre / Gŵyl y Llais 2016, Canolfan Mileniwm Cymru

 

BEST OPERA PRODUCTION

CYNHYRCHIAD OPERA GORAU

Figaro Gets a Divorce, Welsh National Opera / Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with / cyd-gynhyrchiad gyda’r Grand Théâtre de Gèneve

Kommilitonen!, WNO Youth Opera / Opera Ieuenctid OPC

La Voix Humaine, co-production between Wales Millennium Centre and Welsh National Opera for Festival of Voice 2016 / cyd-gynhyrchiad rhwng Canolfan Mileniwm Cymru ac Opera Cenedlaethol Cymru ar gyfer Gŵyl y Llais 2016

The Devil Inside, Music Theatre Wales, co-production with / cyd-gynhyrchiad gyda Scottish Opera

 

BEST MALE IN AN OPERA PRODUCTION

PERFFORMIAD GORAU MEWN CYNHYRCHIAD OPERA – GWRYW

 

Alan Oke, Figaro Gets a Divorce & The Marriage of Figaro, Welsh National Opera / Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with / cyd-gynhyrchiad gyda’r Grand Théâtre de Gèneve

Andrew Bidlack, In Parenthesis, Welsh National Opera / Opera Cenedlaethol Cymru

Gwyn Hughes Jones, Cavalleria rusticana & Pagliacci, Welsh National Opera / Opera Cenedlaethol Cymru

Lester Lynch, The Merchant of Venice, Welsh National Opera / Opera Cenedlaethol Cymru, co-production of the Bregenzer Festspiele, the Adam Mickiewicz Institute as part of the Polska Music programme and Teatr Wielki, Warsaw / cyd-gynhyrchiad  Bregenzer Festspiele, Sefydliad Adam Mickiewicz fel rhan o raglen Cerddoriaeth Polska a Teatr Wielki, Warsaw

 

BEST FEMALE IN AN OPERA PRODUCTION

PERFFORMIAD GORAU MEWN CYNHYRCHIAD OPERA – MENYW

 

Anna Devin, The Marriage of Figaro, Welsh National Opera / Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with / cyd-gynhyrchiad gyda’r Grand Théâtre de Gèneve

Chiara Vinci, Kommilitonen!, WNO Youth Opera / Opera Ieuenctid OPC

Marie Arnet, Figaro Gets a Divorce, Welsh National Opera / Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with / cyd-gynhyrchiad gyda’r Grand Théâtre de Gèneve

Claire Booth, La Voix Humaine, co-production between Wales Millennium Centre and Welsh National Opera for Festival of Voice 2016 / cyd-gynhyrchiad rhwng Canolfan Mileniwm Cymru ac Opera Cenedlaethol Cymru ar gyfer Gŵyl y Llais 2016

 

BEST ENSEMBLE

ENSEMBLE GORAU

 

 

The Good Earth, Motherlode co-production with RCT Theatres / cyd-gynhyrchiad gyda Theatrau RCT in association with / ar y cyd â Chapter, Blackwood Miners Institute / Sefydliad y Glowyr y Coed Duon, Wales Millennium Centre / Canolfan Mileniwm Cymru

Wonderman, Gagglebabble, National Theatre Wales & Wales Millennium Centre / Canolfan Mileniwm Cymru

Meet FredHijinx in association with / ar y cyd â Blind Summit

Taming of the Shrew, Richard Burton Company, Royal Welsh College of Music and Drama / Cwmni Richard Burton, Coleg Brenhinol Cerdd a Drama Cymru

 

BEST PLAYWRIGHT IN THE WELSH LANGUAGE

DRAMODYDD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG

 

Bethan Marlow, Cysgu’n Brysur, Cwmni Theatr Arad Goch, mewn cydweithrediad â / in association with Canolfan Mileniwm Cymru / Wales Millennium Centre a / and Canolfan y Celfyddydau Aberystwyth Arts Centre

Meic Povey, Hogia Ni – Yma o Hyd, Theatr Bara Caws

Wyn Mason, Rhith Gân, Theatr Genedlaethol Cymru in partnership with the National Eisteddfod of Wales / mewn partneriaeth ag Eisteddfod Genedlaethol Cymru

Angharad Price, Nansi, Theatr Genedlaethol Cymru

 

BEST PLAYWRIGHT IN THE ENGLISH LANGUAGE

DRAMODYDD GORAU YN YR IAITH SAESNEG

 

Alan Harris, Love, Lies & Taxidermy, Theatr Sherman Theatre, Paines Plough & Theatr Clwyd

Karin Diamond, Belonging / Perthyn, Re-Live in association with / ar y cyd â Chapter and / a Torch Theatre / Theatr y Torch

Matthew Bulgo, Constellation Street, The Other Room

Nicola Reynolds, A Sunny Disposition, The Other Room

 

BEST DANCE PRODUCTION

CYNHYRCHIAD DAWNS GORAU

 

Folk, National Dance Company Wales / Cwmni Dawns Cenedlaethol Cymru

Little Red Riding Hood & The Three Little Pigs, Ballet Cymru, co-production with The Riverfront / cyd-gynhyrchiad gyda Glan Yr Afon,

Ceirw – Savage Hart, Citrus Arts, co-production with / cyd-gynhyrchiad gyda The Roses, Tewkesbury and / a Pontio, Bangor

BLOCK, NoFit State and Motionhouse, co-production by / cyd-gynhyrchiad gydag Archaos, Pôle National des Arts du Cirque Méditerranée and / a Le Citron Jaune, Centre National des Arts de la Rue

 

BEST FEMALE DANCE ARTIST (PERFORMER AND / OR CHOREOGRAPHER)

 

ARTIST DAWNS GORAU – MENYW (PERFFORMIWR A / NEU GOREOGRAFFYDD)

 

Jo Fong, An Invitation

Caroline Finn, Folk, National Dance Company Wales / Cwmni Dawns Cenedlaethol Cymru

Elena Thomas, Folk, National Dance Company Wales / Cwmni Dawns Cenedlaethol Cymru

Ella Treays, Run Ragged & Creu Cymru

 

BEST MALE DANCE ARTIST (PERFORMER AND / OR CHOREOGRAPHER)

ARTIST DAWNS GORAU – GWRYW (PERFFORMIWR A / NEU

GOREOGRAFFYDD)

 

Gwyn Emberton, Shadow of a Quiet Society, Gwyn Emberton Dance, co-production with / cyd-gynhyrchiad gyda Canolfan y Celfyddydau Aberystwyth Arts Centre

Josef Perou, Folk, National Dance Company Wales / Cwmni Dawns Cenedlaethol Cymru

Phil Williams, Theatr Dawns Cascade Dance Theatre

Jem Treays, Run Ragged & Creu Cymru

 

BEST FEMALE PERFORMANCE IN THE ENGLISH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH SAESNEG – MENYW

 

Eiry Thomas, The Glass Menagerie, Theatr Pena, co-production with / cyd-gynhyrchiad The Riverfront / Glan Yr Afon

Sophie Melville, Blackbird, Those Two Impostors at/yn The Other Room

Alexandria Riley, The Mountaintop, Fio at / yn The Other Room

Nicola Reynolds, Constellation Street, The Other Room

 

BEST MALE PERFORMANCE IN THE ENGLISH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH SAESNEG – GWRYW

 

Delme Thomas, Saturday Night Forever, Canolfan y Celfyddydau Aberystwyth Arts Centre a Joio

Llion Williams, Belonging / Perthyn, Re-Live in association with / ar y cyd â Chapter and Torch Theatre / a Theatr y Torch

Neal McWilliams, A Sunny Disposition, The Other Room

Christian Patterson, St Nicholas, The Other Room

 

BEST FEMALE PERFORMANCE IN THE WELSH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG – MENYW

 

Manon Vaughan-Wilkinson, Hogia Ni – Yma o Hyd, Theatr Bara Caws

Melangell Dolma, Nansi, Theatr Genedlaethol Cymru

Siw Hughes, Mrs Reynolds a’r Cena Bach, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â / in partnership with Cwmni’r Frân Wen a / and Galeri Caernarfon

Betsan Llwyd, Nansi, Theatr Genedlaethol Cymru

 

BEST MALE PERFORMANCE IN THE WELSH LANGUAGE

PERFFORMIAD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG – GWRYW

 

Emyr Roberts, Allan o Diwn, Theatr Bara Caws

Siôn Emyr, Mrs Reynolds a’r Cena Bach, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â / in partnership with Cwmni’r Frân Wen a / and Galeri Caernarfon

Rhodri Evan, Rhith Gân, Theatr Genedlaethol Cymru in partnership with the National Eisteddfod of Wales / mewn partneriaeth ag Eisteddfod Genedlaethol Cymru

Llion Williams, Chwalfa, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â / in partnership with Pontio a / and Chwmni’r Frân Wen

 

BEST PRODUCTION IN THE WELSH LANGUAGE

CYNHYRCHIAD GORAU YN YR IAITH GYMRAEG

 

Perthyn / Belonging, Re-Live in association with / ar y cyd â Chapter and /a  Torch Theatre / Theatr y Torch

Chwalfa, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â / in partnership with Pontio a / and Cwmni’r Frân Wen

Nansi, Theatr Genedlaethol Cymru

Mrs Reynolds a’r Cena Bach, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â / in partnership with Cwmni’r Frân Wen a / and Galeri Caernarfon

 

BEST PRODUCTION IN THE ENGLISH LANGUAGE

CYNHYRCHIAD GORAU YN YR IAITH SAESNEG

 

Constellation Street, The Other Room

Meet FredHijinx in association with / ar y cyd â Blind Summit

Wonderman, Gagglebabble, National Theatre Wales and Wales Millennium Centre  / a Canolfan Mileniwm Cymru

Insignificance, Theatr Clwyd

 

BEST DIRECTOR

CYFARWYDDWR GORAU

 

Peter Doran, Belonging / Perthyn, Re-Live in association with / ar y cyd â Chapter and / a Torch Theatre / Theatr y Torch

Rachael Boulton, The Good Earth, Motherlode co-produced with RCT Theatres / cyd-gynhyrchwyd â Theatrau RCT in association with / ar y cyd â Chapter, Blackwood Miners Institute / Sefydliad y Glowyr y Coed Duon, Wales Millennium Centre / Canolfan Mileniwm Cymru

Arwel Gruffydd, Chwalfa, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â / in partnership with Pontio a / and Cwmni’r Frân Wen

Maxine Evans, The Revlon Girl, October Sixty Six